Raksti par mākslinieci




21. janvāris, 2008 - 6. februāris, 2008
Rīga / Informācija tekstā  


Jāņa Purcena personālizstāde "Paēdis, padzēris" galerijā "1. stāvs"

Līdz 6. februārim galerijā "1. stāvs" (Rīga, Strēlnieku iela 3) skatāma Jāņa Purcena personālizstāde "Paēdis, padzēris".

Mākslas vēstuirniece Antra Priede: "Jānis Purcens ir ierindojams starp tiem māksliniekiem, ko šodien sauc par jaunajiem (arī viņš piedalās jauno mākslinieku izstādē "Candy bomber"). Taču atšķirībā no citiem, viņa darbi vērtējami no citas vērtību skalas, jo tieši nevēršas pret kādu šodienas sabiedrības problēmu vai aspektu, nelieto spilgtus un aktīviem tēlus, kas pielāgojas šim reklāmas laikmetam. Tomēr mākslinieks ir šodienas mākslas pārstāvis, kas iezīmē kādu no šodienas plurālās mākslas arēnas aspektiem, ko varētu nosaukt par 21. gadsimta garīgumu.

Kā apliecina pats mākslinieks, viņa mērķis gleznojot ir būt par instrumentu, kam augstākam, nevis personību. Katrā no darbiem ir iekodēts vēstījums skatītājam, kas mudina paskatīties tālāk par sev interesējošo zupas šķīvi. Autorprāt, pa īstam paēdis un padzēris cilvēks var būt, kad nododas lasīšanai vai Bībeles tekstu studēšanai, sasniedzot garīguma pakāpi, kas ir ārpus notiektiem rāmjiem, likumiem un ikdienas shēmām. Gleznu galvenais personāžs ir cilvēks nenoteiktā telpā, kas nojauc perspektīvas likumus, līdz ar to realitāti. Kā konkrētas zīmes darbos atkārtojas mākonis, kas pats par sevi neizsaka neko, bet norāda uz augstākā esamību, bet nepersonificē to.

Līdzās lielformāta gleznām, izstādītas arī mazo formu sērijas, kas sevī atkārto līdzīgus motīvus, apliecinot, ka nav nozīmes darbu lielumam, bet tvertajam vēstījuma. Kā atsevišķa sadaļa ir darbi, kurus mākslinieks veidojis projicējot uz audekla Bībeles tekstu rokrakstā, to pārgleznojot. Mākslinieks novēršas no tiešas tēlu lietošanas, lai nodotu savu vēstījumu skatītājam, jo autorprāt, tad tā jau būtu reklāma. Abstrahējoties no J. Purcena skaidrojumiem par saviem darbiem, to projicējums domās sākumā neraksturojas ar kristietības elementiem vai nodošanos garīgumam. Taču saglabā meditatīvu iespaidu, jo minimālie simboli un plaknes vienmērīgā krāsainība to apliecina. Nav jābūt dziļi reliģiozam cilvēkam un šķiet, ka mūsdienas tādam ir grūti būt- saglabāt ticību, lai uztvertu kaut daļu no tā, ko vēlējies paust J. Purcens."




TVNET
2010. g. 29. aprīlī, 10:45
No šā gada 6. maija Galerijā "Bastejs" apskatāma Jāņa Purcena glezniecības darbu izstāde "Paēdis, padzēris Nr. 5".     
 
LinkedIn
Citos portālos
Neilgā laika posmā, Jānim Purcenam šī ir jau trešā personālizstāde Galerijā Bastejs (pirmā - 2008. gadā). Uz jautājumu, kas viņā un līdz ar to arī viņa darbos, šajā laikā ir mainījies, Jānis atbild:

Reklāma

"Pārvietojos uzstādījumā, pamostos un saprotu, ka viss jāsāk no sākuma. Ja neglezno no dabas šķīvi, nevar saprast dažreiz. Draugi saka, ka pārmaiņas ir. galvenais ir pieņemt kvalitatīvus lēmumus."

Purcens mācījies gleznot, zīmēt, niekoties ar stiklu pie Elmāra Gaigalnieka Siguldas pamatskolā, arī RLMK Stikla mākslinieciskās apstrādes nodaļā, vēlāk, LMA Figurālās glezniecības meistardarbnīcā pie Kristapa Zariņa, Jura Jurjāna un Normunda Brasliņa.

2008. gadā mag. art. akadēmiskais grāds, aizstāvot to ar izstādi "’PAĒDIS, PADZĒRIS Nr. 2" Galerijā Bastejs. 2009. gada jūlijā izstāde starptautiskā mākslas mesē ART VILNIUS 2009

Jānis Purcens pats par sevi un šo izstādi saka tā: "Sēdies pieci, bet desmit ballu sistēmā. Ja būtu vairāk, nebūtu uz ko tiekties."




Siguldas pagasta kultūras namā atklās Jāņa Purcena gleznu izstādi
No 26.septembra Siguldas pagasta kultūras  namā būs apskatāma novadnieka, Siguldas pagasta iedzīvotāja Jāņa Purcena gleznu izstāde „Gribās mājās”. Līdz šim mākslinieks ir piedalījies 13 grupu izstādēs un šī būs viņa ceturtā personālsizstāde.
Jānis Purcens šogad aizstāvējis diplomdarbu un ieguvis Humanitāro zinātņu maģistra mākslās akadēmisko grādu. Impulsus radošo dotību attīstībai kopš 2000. gada Jānis Purcens meklē saistībā ar Romas katoļu ticību.

Izstāžu kuratore Inga Bunkše raksturojot mākslinieka gleznas saka: „Darbos mākslinieks meklē sevi, savu pasaules izjūtu, meklējumus, uzskatot, ka mākslinieka roku veiklība, zināšanas, redze vai personīgie pārdzīvojumi ir tikai līdzeklis augstāku sajūtu izteikšanai. "Mēs esam vads un Dievs ir strāva. … Gleznas apliecina savdabīga un domājoša mākslinieka abstrakcionista talantu, kura dzīves skatījumā jaušama patstāvība”.

Izstāde Siguldas pagasta kultūras namā būs atvērta līdz 18.oktobrim katru darba dienu no plkst. 10.00 – 19.00, bet sestdienās no plkst.10.00 – 14.00.






Jāņa Purcena personālizstāde
Galerija "Daugava"
27.10.2010 - 20.11.2010

Jāņa Purcena izstādes atklāšana 27.oktobrī plkst. 17.00 galerijā "Daugava".

           

Jānis Purcens: "Nejauši sakrājušies krāsas un lakas uzslāņojumi, krāsu laukumu, lielu un mazu, spīdīgu un matētu pleķu un šļakstu salikumi. Tās ir tās labākās bildes. Iespējams, ka tās nav tik skaistas kā viņa, tomēr tās ir tikpat skaistas kā saulriets.

Labi; viņa vienalga ir glītāka par visiem tiem klekšiem, tas labi. Saulrietā ir kaut kas vispārzināmi, himniski, sentimentāli - parasts? (Ja vien, kaut kas, kas ir katreiz savādāks, vispār var būt „parasts”.)

Viņa – tas ir tik sarežģīti, un subjektīvs lielums. Krāsu plankumi ir brīvi, nepiespiesti, tur nav nekādas anekdotes. (Iespējams, ne visiem cilvēkiem vienādi, cilvēki ir dažādi, ja kādu tie klekši neuzrunā nemaz, tas arī labi.)

Un tieši tādēļ tie pavēstī vairāk. Te nu sākas. Ir tādi cilvēki, kuri, tulīt gribēs pajautāt: ”Ko tad tie vēsta?”. To, ko nevar pastāstīt : DIEVS IR. Viss pārējais parādās līdzīgi pleķiem uz papīriņa.

Skaitliskās sakarības, uz viena tāda papīriņa, var būt sarežģītas. Katra krāsa nav nekas cits, kā noteikta garuma gaismas vilnis, ko atstaro un/vai lauž kāda viela; to var izteikt skaitļos, tāpat katram pleķim ir savs izmērs, to sakarības veido krāšņām mežģīnēm līdzīgas matemātiskas formulas, tā ir vesela pasaule, vai dzīve.

Uzrakstīts, tas izskatās tik smagi, patētiski, pat neīsti, a, ko darīt? (pieļauju – kāds rakstnieks to visu spētu uzrakstīt sakarīgāk) Sāls ir tajā, ka VIŅŠ var radīt kosmosus veseliem dučiem, kāliem* un vagoniem, tikpat nepiespiesti un bez piepūles, kā sanāk tie papīriņi un krāsiņas trauciņos, un VIŅŠ piedalās tajā kā šļakstās krāsa, vai dalās amēba".

*kāls – sena mērvienība, laikam vairāk par duci bet zem simta, varbūt.

Galerija "Daugava"
Alksnāja iela 10/12, Rīga
o., t., c., pt., s. 11.00–18.00
pirmdienās, svētdienās slēgts
www.galerijadaugava.lv